Piet Mondriaan, van boom tot Victory Boogie Woogie
Piet Mondriaan schilderde eerst bomen en molens, later rechte lijnen in rood, geel en blauw. Zijn leven, en waar je zijn werk ziet.

Je kent zijn blokken vast van een mok of een paar sokken. De schilder erachter werd op 7 maart 1872 geboren in Amersfoort en stierf op 1 februari 1944 in New York. Dat schrijft Museum Villa Mondriaan, het museum in zijn ouderlijk huis in Winterswijk. Volgens onze berekening woonde hij ongeveer 45 jaar in Nederland en 27 jaar daarbuiten. De beroemde vlakken in rood, geel en blauw maakte hij pas vanaf 1920, het jaar waarin hij 48 werd. Wie alleen die vlakken kent, mist dus een groot deel van zijn werk. Meer over kunst en geschiedenis vind je in het kennisgebied Wereld.
Wat Piet Mondriaan bijzonder maakt
Piet Mondriaan is een van de grondleggers van de abstracte kunst, schrijft het Kunstmuseum Den Haag. Dat museum heeft de grootste verzameling van zijn werk ter wereld. Abstract betekent dat een schilderij niets herkenbaars afbeeldt, dus geen boom en geen huis. Je ziet alleen lijnen en kleurvlakken.
Bijzonder is vooral de weg ernaartoe. Mondriaan begon als schilder van gewone landschappen, en daar was hij goed in. Rond zijn veertigste gold hij volgens het Kunstmuseum als een van de beste Nederlandse landschapsschilders van dat moment. Toch liet hij alles achter zich. In zijn werk kun je die route stap voor stap volgen.
Hij koos helemaal voor de kunst. Mondriaan trouwde nooit en had geen kinderen. Een ander beroep dan kunstenaar heeft hij nooit gehad, schrijft Villa Mondriaan. Wel had hij de papieren om tekenles te geven.
Rembrandt, Vermeer en Van Gogh staan in ons overzicht van de bekendste schilders ter wereld. Mondriaan kwam na hen en deed iets heel anders.
Jeugd in Amersfoort en Winterswijk
Mondriaan werd geboren aan de Kortegracht 11 in Amersfoort. In dat huis zit nu het Mondriaanhuis, een museum over zijn leven en werk. Voluit heette hij Pieter Cornelis Mondriaan, net als zijn vader.
In 1880 verhuisde het gezin naar Winterswijk, in de Achterhoek. Zijn vader werd daar hoofd van een christelijke school. Piet was toen acht en bleef er tot 1892, langer dan in zijn geboortestad.
Tekenles van vader en oom Frits
Tekenen leerde Piet van zijn vader. Schilderen leerde hij van zijn oom Frits Mondriaan, een schilder die de zomers in Winterswijk doorbracht. Samen trokken ze het landschap in. Op zijn veertiende had Piet de speelkamer thuis al ingericht als atelier, schrijft Villa Mondriaan. Een atelier is de werkplaats van een kunstenaar.
Piet zette soms de naam van zijn oom onder zijn eigen schilderijen, vertelt het museum. Hij hoopte dat ze dan op een tentoonstelling kwamen. Van Piet Mondriaan hadden de meeste kunstcritici toen nog nooit gehoord.
Voor zijn vroege landschappen ging hij met de fiets op pad. Die fiets had meerdere standaarden, en aan het stuur kon hij een schildersdoek vastmaken. Zo kon hij zittend op de fiets schilderen.
Naar de Rijksacademie in Amsterdam
In 1892 vertrok hij naar Amsterdam, naar de Rijksacademie. Dat is een kunstopleiding. In 1898 en in 1901 wilde hij meedoen aan de Prix de Rome, een prijs voor kunstenaars die veel aanzien had. Hij werd twee keer afgewezen, omdat hij het menselijk lichaam niet goed genoeg weergaf.
Hoe lang Mondriaan waar woonde
Mondriaan woonde het grootste deel van zijn leven in Nederland, en maar kort in New York, de stad van zijn laatste schilderijen. In de tabel hieronder zie je waar hij woonde en hoe lang.
| Periode | Plaats | Aantal jaren |
|---|---|---|
| 1872 tot 1880 | Amersfoort | 8 |
| 1880 tot 1892 | Winterswijk | 12 |
| 1892 tot 1912 | Amsterdam, met een tijd in Uden | 20 |
| 1912 tot 1914 | Parijs | 2 |
| 1914 tot 1919 | Nederland, vooral Laren | 5 |
| 1919 tot 1938 | Parijs | 19 |
| 1938 tot 1940 | Londen | 2 |
| 1940 tot 1944 | New York | 4 |
Volgens onze berekening is dat samen 45 jaar in Nederland en 27 jaar in het buitenland. De 21 jaar in Parijs vallen op. Nog opvallender is New York. Hij vertrok er pas in september 1940 heen, schrijft de Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, een groot kunstmuseum in het Duitse Düsseldorf. Tot zijn dood op 1 februari 1944 is dat nog geen drieënhalf jaar. Toch maakte hij er Victory Boogie Woogie.
Twee oorlogen bepaalden zijn route
Twee keer besliste een oorlog waar Mondriaan woonde. In 1914 was hij alleen voor een familiebezoek terug in Nederland. Toen brak de Eerste Wereldoorlog uit en kon hij niet meer naar Parijs. In 1938 vertrok hij uit Parijs naar Londen, door de dreiging van een nieuwe oorlog. Daarna stak hij in 1940 over naar New York. Hij was bang dat de nazi’s zijn werk in beslag zouden nemen, schrijft Villa Mondriaan. Die angst was niet vreemd. De nazi’s hadden moderne kunst al uit de Duitse musea gehaald, zoals je leest in ons artikel over de schilders van het expressionisme.
Van boom naar rechte lijn
Mondriaan werd niet in één keer abstract. Tussen De rode wolk uit 1907 en zijn eerste schilderij met alleen rechte lijnen en kleurvlakken uit 1920 zit 13 jaar. In de tabel hieronder staan negen schilderijen op volgorde van jaar. Je ziet wat erop staat en in welk museum het werk thuishoort.
| Jaar | Schilderij | Wat je ziet | Museum |
|---|---|---|---|
| 1907 | De rode wolk | Landschap met een oranjerode wolk tegen helder blauw | Kunstmuseum Den Haag |
| 1908 | Molen bij zonlicht | Molen in fel rood en blauw tegen blauw en geel | Kunstmuseum Den Haag |
| 1908 tot 1910 | Avond; De rode boom | Vuurrode boom tegen kobaltblauw | Kunstmuseum Den Haag |
| 1911 | De grijze boom | Boom in tinten zwart, wit en grijs | Kunstmuseum Den Haag |
| 1915 | Compositie 10 in zwart wit | Korte zwarte lijnen, liggend en staand: de zee en een golfbreker | Kröller-Müller Museum, Otterlo |
| 1921 | Compositie met groot rood vlak, geel, zwart, grijs en blauw | Kleurvlakken tussen zwarte lijnen | Kunstmuseum Den Haag |
| 1933 | Compositie met gele lijnen | Wit doek in ruitvorm met vier gele lijnen | Kunstmuseum Den Haag |
| 1941 | New York City I | Liggende en staande gekleurde stroken | Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, Düsseldorf |
| 1942 tot 1944 | Victory Boogie Woogie | Ruit vol gekleurde vierkantjes, zonder zwarte lijn | Kunstmuseum Den Haag |
De rode boom en Van Gogh
Rond 1908 werden zijn kleuren fel. Het Kunstmuseum Den Haag schrijft dat de energie van Avond; De rode boom doet denken aan het werk van Vincent van Gogh. Diens late werk was in het najaar van 1908 in Amsterdam te zien.
De kunstcritici moesten weinig hebben van die felle kleuren. In januari 1909 hing Molen bij zonlicht in het Stedelijk Museum, het museum voor moderne kunst in Amsterdam. Eén criticus zag, in de spelling van toen, “een met bloed bedropen molen tegen een geele lucht met gaten als een Zwitschersche kaas”.
Het kubisme en de naam met één a
In 1911 leerde Mondriaan het kubisme kennen. Dat is een manier van schilderen waarbij een voorwerp is opgebouwd uit hoekige vlakken. In het voorjaar van dat jaar bezocht hij Parijs, en hij besloot er te gaan wonen. Hij was toen bijna 40. Soms lees je dat hij al in 1911 verhuisde. Volgens het Kunstmuseum Den Haag gebeurde dat pas in januari 1912. Vlak daarvoor schilderde hij De grijze boom, waaruit bijna alle kleur is verdwenen.
In Parijs ging hij zijn naam schrijven als Mondrian, met één a. Dat konden Parijzenaars makkelijker uitspreken, schrijft het Mondriaanhuis. Het museum wijst op een aardig toeval. Met de letters van Piet Mondrian kun je de Engelse zin I paint modern maken: ik schilder modern.
Mondriaan en De Stijl
De Stijl was een groep kunstenaars en architecten rond een tijdschrift met dezelfde naam. Ze wilden behalve de kunst ook huizen en meubels een nieuwe vorm geven. Het eerste nummer van het blad verscheen in november 1917, schrijft het Kunstmuseum Den Haag. Mondriaan begon het samen met de kunstenaar Theo van Doesburg, schrijft Villa Mondriaan. Het idee kwam volgens het Kunstmuseum van Van Doesburg, en hij was ook de redacteur. Bij de groep hoorden verder de kunstenaars Bart van der Leck en Gerrit Rietveld.
De regels van de groep waren streng. Alleen de drie primaire kleuren mochten: rood, geel en blauw. Primaire kleuren zijn kleuren die je niet uit andere kleuren kunt mengen. Daar kwamen zwart, grijs en wit bij. Alle lijnen en hoeken moesten recht zijn, schrijft het Mondriaanhuis.
In 1920 maakte Mondriaan volgens Villa Mondriaan zijn eerste schilderij dat helemaal aan die regels voldeed. Die manier van schilderen heet neoplasticisme. Het woord staat voor de regels die je net las.
Geschilderd op gevoel
Het lijkt of die schilderijen met een rekenmachine zijn gemaakt. Dat klopt niet. Mondriaan gebruikte wel een liniaal. Hij schoof ook met stroken gekleurd papier en gekleurd plakband tot de verdeling goed was, schrijft Villa Mondriaan. Pas daarna kwam de verf. De Kunstsammlung in Düsseldorf noemt zijn werk het resultaat van gevoel, en uitdrukkelijk niet van wiskunde.
Ook zijn kleuren zijn minder strak dan je denkt. Het Kunstmuseum Den Haag schrijft dat ze niet echt primair zijn en dat het wit niet echt wit is. Mondriaan bleef zijn hele loopbaan kleuren mengen, om ze beter op elkaar af te stemmen. Sta je voor een echt schilderij, kijk dan van dichtbij naar het wit en naar de randen. Op een mok zie je dat verschil niet.
Victory Boogie Woogie
Victory Boogie Woogie is het laatste schilderij van Mondriaan, en het is nooit afgekomen. Hij begon eraan in juni 1942 in New York, schrijft het Kunstmuseum Den Haag. Het doek hangt op een punt, als een ruit, en is 127,5 centimeter hoog en breed. Zwarte lijnen staan er niet meer op. Je ziet een wirwar van kleine gekleurde vierkantjes.
De titel komt niet van Mondriaan zelf. Hij gebruikte drie andere namen voor het doek. Hij had het over Victory-painting, Boogie Woogie painting of Diamond. Boogiewoogie is snelle Amerikaanse pianomuziek om op te dansen. Pas de kunsthandelaar die het na zijn dood verkocht, deed dat onder de titel Victory Boogie Woogie.
De laatste dagen in het atelier
Meerdere keren zei Mondriaan tegen vrienden dat het schilderij bijna af was. Kwamen ze later terug, dan had hij alles weer omgegooid. Op 23 januari 1944 was hij ziek, maar hij werkte door. Die avond begon hij aan een grote verandering. Hij plakte tape van een andere kleur over veel vierkantjes.
Op 26 januari ging hij naar het ziekenhuis. Hij stierf op 1 februari aan een longontsteking, 71 jaar oud. Het doek bleef onvoltooid achter in zijn atelier. Daarom zit er behalve olieverf ook tape en papier op.
Hoe het schilderij in Den Haag kwam
Na Mondriaans dood kwam het doek eerst bij de Amerikaanse verzamelaar Emily Tremaine terecht. Ruim 50 jaar later, in augustus 1998, kocht een particuliere stichting het voor ongeveer 80 miljoen gulden. Die heet de Stichting Nationaal Fonds Kunstbezit. Het geld kwam van De Nederlandsche Bank, de centrale bank van Nederland. Het was een gebaar aan het land bij het afscheid van de gulden.
Dat staat in een rapport van de Algemene Rekenkamer van 13 oktober 1998. De Rekenkamer controleert of het Rijk zijn geld volgens de regels uitgeeft.
Hoeveel is dat in euro’s? De Europese Centrale Bank is de centrale bank van de eurolanden. Zij rekent met een vaste koers: 2,20371 gulden is één euro. Volgens onze berekening is 80 miljoen gulden daarmee ruim 36 miljoen euro. Dat de prijzen sindsdien zijn gestegen, telt in die som niet mee.
Je leest ook wel 82 miljoen gulden en het jaar 1997. De Rekenkamer schrijft circa 80 miljoen en augustus 1998. Het Kunstmuseum noemt 31 augustus 1998 als de dag van de schenking aan de Staat.
Discussie over het geld
De aankoop riep meteen vragen op. Kamerleden vroegen of het geld niet beter aan iets anders besteed had kunnen worden. De Rekenkamer keek niet naar het schilderij, maar naar de betaling. Haar conclusie: de schenking paste niet bij de taken van de bank. Zonder een apart besluit van de regering had de minister van Financiën er geen toestemming voor kunnen geven.
Het schilderij is sinds de schenking van de Staat. Het is in langdurige bruikleen bij het Kunstmuseum Den Haag. Bruikleen betekent dat het museum het mag tonen, maar er geen eigenaar van is.
Het schilderij dat op zijn kop hing
Eén schilderij van Mondriaan hing tientallen jaren ondersteboven in een museum. Het gaat om New York City I uit 1941, in de Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen in Düsseldorf. Het museum maakte dat eind oktober 2022 zelf bekend, meldde de NOS, de publieke nieuwsomroep.
Het werk bestaat uit liggende en staande gekleurde stroken. Conservator Susanne Meyer-Büser had meer dan één aanwijzing dat het verkeerd hing. Een conservator is de medewerker die de collectie van een museum beheert en onderzoekt. Op een foto van kort na Mondriaans dood staat het doek op een schildersezel in zijn atelier. De stroken die dicht bij elkaar liggen, zitten daar aan de bovenkant. Bij een bijna gelijk schilderij in het Centre Pompidou, een museum in Parijs, is dat ook zo. In Düsseldorf zaten ze onderaan.
Het museum kocht het doek in 1980, zo staat het in zijn eigen collectiegegevens. Omdraaien was het in 2022 niet van plan, meldde de NOS. Bij een boom zie je meteen wat boven is. Bij rechte stroken niet.
Waar je Mondriaan in Nederland ziet
Voor Mondriaan hoef je niet naar New York. De grootste verzameling ter wereld is in Den Haag, en twee huizen waar hij woonde zijn nu museum. In de tabel hieronder staan vier musea in Nederland, met de plaats en wat je er van Mondriaan vindt.
| Museum | Plaats | Wat je er vindt |
|---|---|---|
| Kunstmuseum Den Haag | Den Haag | Bijna 300 werken uit elke periode, met Victory Boogie Woogie |
| Mondriaanhuis | Amersfoort | Zijn geboortehuis, negen vroege werken en zijn nagebouwde atelier uit Parijs |
| Museum Villa Mondriaan | Winterswijk | Het huis van zijn jeugd, vroeg werk en bruiklenen uit Den Haag |
| Kröller-Müller Museum | Otterlo | Onder meer Compositie 10 in zwart wit uit 1915 |
Den Haag en Amersfoort
Het Kunstmuseum bouwde zijn verzameling mede op dankzij twee grote schenkingen van vrienden van Mondriaan. Sinds 2011 is er een eigen vleugel voor Mondriaan en De Stijl.
Het Mondriaanhuis kocht in 2022 negen werken uit de beginperiode van Mondriaan, de jaren 1899 tot 1908. Zijn atelier uit Parijs is er op ware grootte nagebouwd. In het echte atelier woonde en werkte hij van 1921 tot en met 1936. Meer over Amersfoort en de rest van de provincie lees je in ons artikel op vakantie naar Utrecht.
Winterswijk en de rest van het land
Villa Mondriaan in Winterswijk ging op 21 mei 2013 open. In 1982 was het huis zwaar verwaarloosd en dreigde de sloop. Een echtpaar kocht het en knapte het op.
In het Kröller-Müller Museum, het kunstmuseum in Otterlo, hoort Compositie 10 in zwart wit thuis. Dat is het eerste schilderij dat Mondriaan helemaal in zwart en wit maakte. Ook het Stedelijk Museum en het Rijksmuseum in Amsterdam hebben schilderijen van hem, schrijft Villa Mondriaan.
In welke volgorde je gaat kijken
Ons advies: begin niet in Den Haag, maar eindig er. Wie eerst in Winterswijk of Amersfoort de bomen en boerderijen ziet, begrijpt in Den Haag pas hoe ver Mondriaan is gekomen. Heb je maar één dag, kies dan Den Haag. Kijk vooraf op de site van het museum wat er hangt, want geen museum toont alles tegelijk.
Veelgestelde vragen over Piet Mondriaan
Wat is het bekendste schilderij van Mondriaan?
In Nederland is Victory Boogie Woogie het bekendste schilderij van Mondriaan. Het is zijn laatste werk, uit 1942 tot 1944, en het kwam nooit af. Het hoort thuis in het Kunstmuseum Den Haag, dat het een icoon van de moderne tijd noemt.
Wat heeft Mondriaan met Winterswijk te maken?
Piet Mondriaan woonde van 1880 tot 1892 in Winterswijk, van zijn achtste tot zijn twintigste. In het huis aan de Zonnebrink leerde hij tekenen en schilderen, onder meer van zijn oom Frits. Sinds 21 mei 2013 zit in dat huis Museum Villa Mondriaan, met vroeg werk van de schilder.
Waarom staat er soms Mondrian met één a?
Mondriaan veranderde zijn naam zelf toen hij naar Parijs ging. Hij zette voortaan Mondrian onder zijn werk, omdat Parijzenaars dat makkelijker konden uitspreken. Dat schrijft het Mondriaanhuis, het museum in zijn geboortehuis in Amersfoort.
Hoeveel schilderijen maakte Mondriaan?
Er zijn ongeveer 720 schilderijen van Piet Mondriaan bekend, schrijft Museum Villa Mondriaan in Winterswijk. Dat getal kan nog veranderen. Er kan nieuw werk opduiken, en soms blijkt een schilderij toch van een andere kunstenaar. Tekeningen en schilderijen met waterverf zijn niet meegeteld.
Hoeveel is een schilderij van Mondriaan waard?
De waarde van een Mondriaan verschilt sterk per periode. Zijn abstracte schilderijen kunnen tientallen miljoenen opbrengen, schrijft Museum Villa Mondriaan in Winterswijk. Bij zijn vroege landschappen gaat het vaak om tienduizenden tot honderdduizenden euro’s. In november 2022 bracht Compositie nr. II uit 1930 op een veiling in New York 51 miljoen dollar op. Dat was toen 49,4 miljoen euro en een record voor zijn werk, meldde de publieke omroep NOS.
Hoe we dit artikel hebben gemaakt
Eerste publicatie op . Onze redactie heeft dit artikel gecontroleerd op feiten, cijfers en bronnen.
Zie je een fout, of mis je iets? Laat het ons weten, dan zoeken we het uit en passen we het artikel aan. Zo werkt onze redactie.
Bronnen
- Kunstmuseum Den Haag, de deelcollecties Mondriaan en De Stijl en de collectiepagina’s van Victory Boogie Woogie, Avond; De rode boom, De grijze boom, Molen bij zonlicht, De rode wolk, Compositie met groot rood vlak en Compositie met gele lijnen. De bijna 300 werken, de schenkingen, november 1917, Van Doesburg als bedenker en redacteur, januari 1912, de laatste dagen in het atelier en 31 augustus 1998.
- Museum Villa Mondriaan, tijdlijn, veelgestelde vragen en het museum. Geboorte en overlijden, de woonplaatsen met jaartallen, oom Frits, de fiets, de Prix de Rome, het begin van De Stijl, de ongeveer 720 schilderijen en de opening op 21 mei 2013.
- Mondriaanhuis, Mondriaan en De Stijl, collectie en veelgestelde vragen. De regels van De Stijl, het atelier van 1921 tot en met 1936, de negen vroege werken en de naam Mondrian.
- Algemene Rekenkamer, Toestemming voor schenking door De Nederlandsche Bank, Kamerstuk 26 248, nummer 2, met de aanbiedingsbrief van 13 oktober 1998, nummer 1. De circa 80 miljoen gulden, augustus 1998 en het oordeel over de schenking.
- Europese Centrale Bank, Ons geld, met de vaste omrekenkoersen. De koers van 2,20371 gulden per euro.
- NOS, Schilderij van Mondriaan hangt al decennia op zijn kop in Duits museum, 27 oktober 2022, en Recordbedrag voor Mondriaans Compositie nr. II, 15 november 2022. Het nieuws uit Düsseldorf en de 51 miljoen dollar.
- Kunstsammlung Nordrhein-Westfalen, New York City I, Mondrian. Evolution en de digitale gids bij die tentoonstelling. Het jaar 1941, de aankoop in 1980, het vertrek naar New York in september 1940 en het werk als resultaat van gevoel.
- Kröller-Müller Museum, Compositie 10 in zwart wit. Het jaar 1915, de zee en de golfbreker als uitgangspunt, en het eerste schilderij in alleen zwart en wit.
Geschreven door
Team Kennisdomein is de redactie van Kennisdomein. We maken onderwerpen die ingewikkeld lijken begrijpelijk voor iedereen, in gewone taal.
Verder lezen in Wereld
Pablo Picasso, zijn periodes, Guernica en werk in NederlandPablo Picasso bedacht samen met Braque het kubisme en schilderde Guernica. Wie was hij en waar zie je Picasso in Nederland?
Johannes Vermeer: hoeveel schilderijen, en waar hangen ze?Johannes Vermeer was een schilder uit Delft, bekend van het Meisje met de parel. Hoeveel schilderijen maakte hij en waar hangen ze?
Rembrandt van Rijn, van De Nachtwacht tot faillissementRembrandt van Rijn schilderde De Nachtwacht en was rond 1640 een van de beroemdste schilders van het land. Hoe raakte hij alles kwijt?
Vincent van Gogh: zijn leven, het oor en de ziekteVincent van Gogh (1853-1890) werd pas op zijn 27ste schilder. Lees hoe zijn leven liep en wat er klopt van zijn oor en zijn ziekte.