Naar de inhoud

Uitleg over hoe iets werkt, in gewone taal.

Marketing

Principes van Cialdini: de 7 manieren van beïnvloeden

De principes van Cialdini verklaren waarom mensen ja zeggen, van wederkerigheid tot eenheid. Lees hoe je ze eerlijk toepast.

Bijgewerkt op 6 minuten lezen
Cialdini - Beïnvloeden en veranderen van gedrag

De principes van Cialdini beschrijven zeven manieren waarop mensen elkaar overhalen, vaak zonder dat ze het merken: zes uit zijn boek uit 1984 en een zevende uit 2016. Robert Cialdini is emeritus hoogleraar psychologie en marketing aan Arizona State University. Hij werd bekend met zijn boek Influence uit 1984. Volgens zijn universiteit zijn daarvan meer dan drie miljoen exemplaren verkocht, in meer dan dertig talen. Zijn kennis haalde hij niet alleen uit experimenten. Hij liep naar eigen zeggen ook een tijd mee met verkopers, collectanten en wervers, om te zien hoe zij in de praktijk werken. Meer over reclame en klantgedrag staat in het kennisgebied Marketing.

Wat zijn de zes principes van Cialdini

Eerst de principes kort op een rij. Daarna lees je per principe wat het inhoudt en hoe je het toepast.

  1. Wederkerigheid: wie iets krijgt, wil iets teruggeven.
  2. Commitment en consistentie: wie eenmaal ja zegt, blijft graag bij die keuze.
  3. Sociale bewijskracht: wat veel anderen doen, zal wel goed zijn.
  4. Sympathie: van iemand die je aardig vindt, neem je eerder iets aan.
  5. Autoriteit: een deskundige overtuigt sneller dan een leek.
  6. Schaarste: wat weinig voorkomt, lijkt meer waard.

In zijn boek Pre-Suasion uit 2016 voegde Cialdini een zevende principe toe: eenheid. Mensen laten zich sneller overtuigen door iemand die bij hun groep hoort, zoals familie, collega’s of mensen uit dezelfde stad. Een merk dat zegt ‘wij zijn net als jij’ probeert dat gevoel op te roepen.

Wederkerigheid

Geef je iemand iets, dan is de kans groot dat je ook iets terugkrijgt. Nodig je mensen uit voor een etentje, dan word je vaak teruggevraagd. Het gevoel dat je iets verschuldigd bent, is sterk, ook als je niet om het cadeau hebt gevraagd.

In de marketing zie je dit principe overal. Denk aan een proefmonster in de winkel, een gratis e-book in ruil voor je e-mailadres of een klein cadeau bij een bestelling. Het werkt het best als het geschenk persoonlijk en onverwacht is. Voelt het als een truc, dan werkt het averechts.

Commitment en consistentie

Mensen willen consequent zijn. Wie een kleine stap heeft gezet, zet daarom makkelijker ook de volgende. Iemand die zich inschrijft voor een nieuwsbrief, staat later meer open voor een aanbod van hetzelfde bedrijf. En wie zelf een doel opschrijft, houdt zich er vaker aan dan wie het alleen denkt.

Voor een bedrijf betekent dit: begin klein. Vraag eerst iets eenvoudigs, zoals een e-mailadres of een korte reactie. Bouw daarna de relatie stap voor stap op, bijvoorbeeld met nuttige informatie na een aankoop. Zo groeit het vertrouwen, en daarmee de kans op een volgende keer.

Sociale bewijskracht

Twijfelen mensen, dan kijken ze naar wat anderen doen. Dat heet sociale bewijskracht, of in gewone woorden: kuddegedrag. Een restaurant met een rij voor de deur lijkt beter dan een leeg restaurant ernaast.

Webwinkels gebruiken dit met zinnen als ‘vaak samen gekocht’ en ‘andere klanten kochten ook’. Ook reviews en sterren werken zo. Cialdini liet dit effect zelf zien in een proef in hotels, samen met Noah Goldstein en Vladas Griskevicius. Een kaartje met de tekst dat de meeste gasten hun handdoek hergebruiken, werkte beter dan een kaartje met een oproep om het milieu te sparen. Het onderzoek verscheen in 2008 in het Journal of Consumer Research, een betaald vaktijdschrift. Let op: reviews moeten echt zijn. Nepreviews zijn sinds 2022 verboden, en de Autoriteit Consument en Markt (ACM) treedt op tegen verkopers van nepreviews.

Sympathie

De meeste mensen gunnen een aardige verkoper eerder iets dan een nukkige. Sympathie ontstaat vooral door overeenkomsten. Delen jij en je klant een hobby, een woonplaats of een favoriete club, dan klikt het sneller. Een oprecht compliment helpt ook.

Voor een website of e-mail geldt hetzelfde. Een vriendelijke toon, een duidelijke foto van de mensen achter het bedrijf en een persoonlijk bedankje na een bestelling maken een merk sympathieker. Dat werkt zelfs als het bericht automatisch wordt verstuurd, zolang het niet onecht klinkt.

Autoriteit

Je gelooft je huisarts eerder dan je buurvrouw als het om je gezondheid gaat. Dat is het principe van autoriteit: mensen volgen deskundigen. Een titel, een uniform of een logo van een bekende organisatie geeft een boodschap meer gewicht.

Marketeers gebruiken dat met keurmerken, onderzoeksresultaten en uitspraken van specialisten. Een keurmerk moet dan wel echt zijn en iets betekenen. Een zelfverzonnen keurmerk of een claim die je niet kunt bewijzen, is misleiding.

Schaarste

Mensen reageren sterk op de gedachte dat ze iets mislopen. Dat gevoel heet ook wel FOMO, fear of missing out. Is er van een product weinig, of is een aanbieding maar kort geldig, dan willen meer mensen het hebben. Marketeers gebruiken dat met zinnen als ‘nog maar twee op voorraad’ of een klok die aftelt tot het einde van de actie. Hoe ver een boekingssite daarin gaat, lees je in de analyse van Booking.com.

Bij schaarste loopt wel een duidelijke grens. Een valse melding dat een product bijna op is, of dat een aanbieding binnenkort verloopt, staat op de Europese zwarte lijst van oneerlijke handelspraktijken. Dat is dus altijd verboden. In 2023 sprak de ACM tientallen webwinkels aan op misleidende afteltimers. Na afloop van de timer bleef het aanbod gewoon bestaan, of begon er een nieuwe timer. Hoe je dit principe eerlijk toepast, lees je in het artikel over FOMO als marketingtechniek. Op diezelfde zwarte lijst komen vanaf 27 september 2026 ook verboden bij duurzaamheidsclaims.

Cialdini en neuromarketing

Neuromarketing is een jonger vakgebied dat veel raakt aan de principes van Cialdini. Het gebruikt technieken uit de hersenwetenschap om te meten hoe mensen reageren op reclame, kleuren en prijzen. Waar Cialdini beschrijft wat mensen doen, probeert neuromarketing te meten wat er in hun hoofd gebeurt. Hoe dat werkt, lees je in het artikel over neuromarketing in de praktijk. Wat kleuren met je koopgedrag doen, staat in het artikel over kleuren en hun toepassingen. En hoe je de principes aan de telefoon inzet, lees je in het artikel over telemarketing.

Deel dit artikel

Hoe we dit artikel hebben gemaakt

Eerste publicatie op , laatst bijgewerkt op . Onze redactie heeft dit artikel gecontroleerd op feiten, cijfers en bronnen.

Zie je een fout, of mis je iets? Laat het ons weten, dan zoeken we het uit en passen we het artikel aan. Zo werkt onze redactie.

Bronnen

Team Kennisdomein

Geschreven door

Team Kennisdomein

Team Kennisdomein is de redactie van Kennisdomein. We maken onderwerpen die ingewikkeld lijken begrijpelijk voor iedereen, in gewone taal.

Schrijft over Maatschappelijk, Ondernemen, Wereld en Producten.

Verder lezen in Marketing

Alle artikelen in Marketing